Danas je zamenik pomoćnika državnog sekretara u Birou za evropske i evroazijske poslove Stejt departmenta SAD, Gabrijel Eskobar rekao da se ne dozvoli destabilizacija regiona i nepovoljna dešavanja odraze na stabilnost Bosne i Hercegovine i prolongiranje sporazuma Beograda i Prištine.
U poslednje vreme vidimo da munjevito se smenjuju razne inicijative i predlozi i komešanja na medjunarodnom planu, čak i pre nego što je eskalirao sukob izmedju Rusije i Ukrajine.
Predstava na mejdunarodnom planu dobija neverovatne zaplete i komplikacije iz dana u dan, da se ide i toliko daleko u pojedinim ocenama da nije isključen i još mračniji scenario koji čeka Evropu i svet.
Naša zemlja, objektivno konačno stabilno stoji na svojim nogama, poduprta ekonomskim zamahom koji je već zauzeo kontinuitet rasta, Srbija je postigla respektabilan odnos u odnosu na sve partnere na svim svetskim meridijanima a o regionu i da ne govorimo. Naša zemlja ne vodilja i inicijator regionalnog pre svega ekonomsko trgovinskog povezivanja, kao takva anticipirala je ekonomiju i razvoj i kreirala izvesnu i sigurnu budućnost sa svojim susedima. Srpskoj državi će možda i ponajviše nauditi ovaj konflikt koji nema naznaka da će se brzo rešiti. Imajući u vidu zamah i entuzijazam razvoja Srbije u svim pravcima, poslednje što nam je trebalo, kolokvijalno rečeno je ovaj na prvi mah sukob dve zemlje, medjutim upravo ta kriza je dramatično ceo svet okrenula njemu i posledice se gomilaju na dnevnom nivou.
Opasnost u retorici i gestovima sa svih strana sveta odraziće se i na našu zemlju. Danas kada je Rusija proglasila skoro celu Evropu, odnosno zemlje starog kontineta za neprijateljske, osim Srbije koja je samim tim činom automatski izdvojena i pitanje je posmatranja druge strane kako oni to doživljavaju.
Nama nikada nije u prošlosti, naravno ni sada bilo u ikakvom interesu mešati se u nesporazume drugih država, ali nužno velike sile svojom imperijalnom snagom nameću potrebu praćenja kursa i politike koju vode od strane manjih i slabijih država.
Nerešeni odnosi u našoj, po Ustavu južnoj pokrajini, a po velikom delu medjunarodne zajednice nezavisnoj državi, kao i tenzije najednom izazvane u Bosni i Hercegovini, za čiji temelnji akt smo i mi garant a to je Dejtnoski sporazum, navode na ono što svakodnevno Predsednik Srbije ističe da nimalno jedostavni dani nisu ispred nas. On ponajbolje svojim iskustvom percipira dogadjaje, tako da se uzdamo u moć diplomatskog iskustva upravo perosonalno njegovog, kako bi ova zapažanja Eskobara danas izneta ostala na terenu dobrih namera svih pomenutih strana i kompromisnog rešenja na meridijanima koje se nas tiču.
Nas se ne tiče direktno sukob i nerešeni odnosi Rusije i Ukrajine, medjutim ono što proizvodi već takvo ratno dešavanje je nezapamćeni zemljotres u vidu cena strateških namirnica i resursa neophodnih za funkcionisanje. Skok cena derivata, žitarica, zlata i drugog, na svetskom nivou izazivaju ekonomsko raslojavanje i potiču na neke iznudjene odbrambene mehanizme svih zemalja pa tako i naše.
Mi smo utoliko složenoj poziciji, na neki način na vetrometini, nismo kao ogroman deo evropskih država ni član Unije ni NATO pakta, samim tim i po sili situacije bi morali prepoznati momenat i da čitavo naše društvo bude homogenije i razumnije ne bi li sa što manje posledica izašli iz ovog sumornog vremena u kom je „zaglavila“ Evropa i svet.
Nije vreme za sekundarna pitanja, dnevno politička unutar granica naše države, nespokoj svakodnevni povodom situacije i položaja Srba kako u Bosni i Hercegovini, tako i na Kosovu i Metohji, usložnjava pritisak i tenzija na globalnom planu. Mudrost rukovodstva mora biti podržana od javnog mnjenja zarad najviših vitalnih interesa, ne sme se olako odmaći od bure koja nadleće i našu državu, već masom se odupreti tom silnom vetru. Zajedno po sili fizike odolećemo svakom vetru ako budemo mudri i pametni i grupišemo se, onda ni vetru neće biti lako da prodre.
Kako američki tako i evropski državnici u prvom redu imaju u svom spoljno političkom planu i programu manje ili više visoko kotiranu važnost dešavanja na ovim našim prostorima. Svakako na ponos naš je činjenica da izgradjen stepen poštovanja i spremnost na saradnju u svim sferama a ekonomskom na prvom mestu. Srbija poštuje medjunarodno javno pravo, poštuje svek države članice Ujedninjenih nacija, poštuje odnose izmedju svake od njih i što bi rekao naš narod, ako poštuješ druge, za sebe ne brini.